Mi legyen a hulladékkal?
Mit tegyünk a kiskerti hulladékokkal?
További probléma, hogy a megyében a zártkerteknek, ahol a legtöbb kiskert van, csupán a városokkal határos része van bekapcsolva a szervezett hulladékgyűjtésbe, így 25-30 ezer zártkerti ingatlan hulladékkezelése megoldatlan és ellenőrizetlen. A kiskertekben is többféle fajta hulladék keletkezik, melyek elhelyezése komoly kérdéseket vet fel. Az alapvető igazság az, hogy az a legjobb hulladék, amely nem is jön létre. A szemét mennyiségének csökkentéséért mi is sokat tehetünk: akár az újrahasznosítható csomagolóanyagok használatával, akár a fogyasztás csökkentésével.
Ha a hulladék már megvan, akkor próbáljuk meg újrahasznosítani! Erre jó példa a komposztálás, ami a zöldhulladék kezelésének legjobb módja. Ha erre nincs, vagy teljes egészében nincs lehetőség, akkor élhetünk a hulladékudvarok adta lehetőségekkel, ahol leadhatjuk.
A papír, műanyag és üveghulladékot gyűjtsük szelektíven! Ne feledjük, hogy a papírhulladék is jobb helyen van a szelektív szemetesben, netán olyan helyen, ahol pénzért átveszik újrahasznosításra, mintha elégetnénk. A műanyag hulladékokat soha ne égessük, mert mérgező gázokat juttathatunk a levegőbe.
Illegális hulladéklerakók: minden szinten szennyező
Az illegálisan lerakott, nem megfelelően kezelt hulladék a vizet, levegőt és talajt is szennyezi, ráadásul nem csak a lerakáskor, de akár évtizedeken át. A vizekből, növényekből végül az emberi szervezetet is károsító anyagok mellett akár fertőző betegségek forrásai is lehetnek.
Legyen legális!
A megyében több helyen, Szekszárdon, Bátaszéken, Szedresen és Tolnán is várják a hulladékudvarok a lakossági felhasználókat, és a szelektív gyűjtőszigetek száma is folyamatosan nő. A hulladékudvarok a lakosságtól a veszélyes hulladékot, használt étolajat is átveszi. Érdeklődjön a lehetőségekről!
További információk a komposztálásról és a projektről: facebook.com/kiskert